Your party

Our Issues

Our Events

CV

Boris Tadic

tadic_b.jpg

Born in Sarajevo on 15 January 1958. Married, has two daughters. Speaks English and French. Graduated from Faculty of Philosophy in Belgrade – field of social psychology at the department of clinical psychology.

He worked as a journalist, clinical psychologist, professor of psychology and a researcher in scientific projects at the Institute of Psychology.

Participated in opposition activities for which he was imprisoned. He has been a member of Democratic Party since 1990. So far has performed the following functions in the party: Secretary of the Main Board of Democratic Party and vice-chairman of Executive Committee of Democratic Party. He was a Member of Parliament at the National Assembly of Republic of Serbia and a member of its Council for science and technology. At the Assembly of Democratic Party on 27 February 2000 he was elected vice-chairman of Democratic Party.

He was the first director of Centre for Development of Democracy and Political Skills. Since 2003 he has been a lecturer in politics and advertising at Faculty of Dramatic Arts in Belgrade.

In the first democratic government in 2000 he was Minister of Telecommunications. Since 2001 he was Member of Federal Parliament for Democratic Party in the Citizens’ Council and vice-president of the Parliament. During that period he was also Chairman of Security Control Committee. During the first Assembly of the Parliament of State Union of Serbia and Montenegro he was the Head of DOS Parliamentary Group.

From March 17, 2003 to April, 2004 he was Minister of Defense of Serbia and Montenegro. From February to June 2004 he was Head of DS Parliamentary Group at the national Assembly of Republic of Serbia.

On February 22, 2004 he was elected President of the Party at the11th Assembly of DS, as well as the 12th Assembly of DS held on February 18, 2006.

He was President of the Republic of Serbia from 2004 until 2012.

Do you like this page?